JuleBlog
  • Ægte julestemning
    • Hvid jul
    • Juletræ
    • Julemanden
    • Nisser
    • Julekort
    • Julepynt
    • Advent
    • Julehygge
    • Julehistorier
    • Juleaften
    • Årets julekurve
  • Smag på Julen
    • Julebryg
    • Juleopskrifter
    • Julemad
    • Fedtfattig julemad
    • Julefrokost
  • Juleshopping
  • Oplevelser i Julen
    • julekoncerter
    • Julefilm
    • Jul i TV
  • Andre juleting
    • Julekonkurrencer
No Result
View All Result
  • Ægte julestemning
    • Hvid jul
    • Juletræ
    • Julemanden
    • Nisser
    • Julekort
    • Julepynt
    • Advent
    • Julehygge
    • Julehistorier
    • Juleaften
    • Årets julekurve
  • Smag på Julen
    • Julebryg
    • Juleopskrifter
    • Julemad
    • Fedtfattig julemad
    • Julefrokost
  • Juleshopping
  • Oplevelser i Julen
    • julekoncerter
    • Julefilm
    • Jul i TV
  • Andre juleting
    • Julekonkurrencer
No Result
View All Result
No Result
View All Result

Luciadag – Sankta Lucia

3
585
SHARES
3.2k
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter
Luciadag fejres d.13 december, og skikken med Lucia-optog stammer fra 1928, hvor en svensk avis kårede Stockholms Lucia. Sankta Lucia

Historien om Sankta Lucia begynder dog helt tilbage i år 283 på Sicilien, hvor Lucia blev født ind i en meget rig familie.

Fantastisk smuk Lucia sang fra Sverige



Lucias liv

Udsigterne for Lucias liv var lyse pga. familiens status, men Lucias liv tog en drejning, da hun blev omvendt til kristendommen. Sicilien var på daværende tidspunkt en del af Romerriget, hvor man tilbad de gamle romerske guder og hvor kristne blev forfulgt og dræbt. Det var først i 313, altså 30 år senere, at Kristendommen blev indført som statsreligion i området, da kejseren Konstantin den Store blev omvendt.

I årene før omvendelsen til kristendommen blev den romerske kejser anset som en slags gud, og det var pålagt indbyggerne i Romerriget at ofre til Kejseren. Det ville de kristne imidlertid ikke, da kristendommen som bekendt er en monoteistisk religion med kun én Gud, og derfor blev de af Romerne betragtet som en fjende af Kejserdømmet og dermed som farlige.
De kristne levede derfor skjulte liv, bl.a. i katakomber under jorden, og blev man pågrebet som kristen fik man lov til at ofre til Kejseren, men nægtede man dette, blev man henrettet.

De mennesker der levede i katakomberne var helt og aldeles afhængige af hjælp fra menneskene der levede i samfundet ovenfor. Lucia var et af de mennesker der hjalp katakombernes beboere med at overleve.

Om natten sneg hun sig ud, og i ly af mørket bragte hun mad og vand og for at kunne se i mørket, havde hun bundet en krans om hovedet, hvori hun havde sat et lys. Lucia havde på dette tidspunkt endnu ikke bekendt sig til kristendommen, men da moderen bliver alvorligt syg beder Lucia for moderens liv på den hellige Agathes grav og lover, at hvis moderen bliver rask, vil hun vie sit liv til kristendommen og leve i kyskhed resten af sit liv. Moderen bliver på mirakuløs vis rask, og nu begynder problemerne for alvor for Lucia.


Som en del af den velhavende familie er hun lovet væk til en velhavende ikke-kristen romersk mand, og da tiden for brylluppet oprinder, afstår Lucia sig fra at lade sig vie til manden. Den forsmåede mand tager hævn ved at angive hende til de romerske soldater, og da Lucia nægter at ofre til Kejseren, bliver hun i stedet for at blive dømt til døden, sendt til et bordel.

Der sker dog det mirakuløse, at da hun bliver hentet for at blive bragt til bordellet, kan mændene ikke flytte hende. Hun bliver herefter udsat for tortur og siden dømt til døden ved brænding på bålet. Igen sker der det mirakuløse, at da hun står på bålet, vil flammerne ikke æde hende og i frustration over den manglende succes med henrettelsen, gør dommeren kort proces og stikker sit sværd i hende. Lucia dør den 13. december 304.

Lucias død

Lucia bliver begravet i sin hjemby, Siracusa. Blandt de få kvindelige helgener, som den katolske kirke på den tid fejrede, står Lucia opført. Hendes festdag ligger på hendes dødsdag den 13. december, og da hendes navn betyder lys, forbindes Lucia ikke bare med lys og glæde men er blevet skytshelgen for blinde og mennesker med øjensygdomme. I den forbindelse afbilledes hun ofte med en lille skål, hvori der ligger 2 øjne.


Share234Tweet146Pin53

Beslægtede artikler

j dag

J-dag 2023 er årets julebryg

by admin
13. marts 2023
20

J dag Årets sne falder d.3/11 kl.20.59. J-dag, J-day eller Snestorm er alle navne der dækker over lanceringen af årets...

Gode julefilm – oversigt med hyggelige og sjove film om julen

by admin
7. november 2012
0

For de fleste af os, der elsker julen, står den i familiens og hyggens tegn. Der skal geares ned og...

2. juledag

by admin
26. oktober 2011
0

Den 26. december kaldes også Skt. Stefans Dag og er faktisk en martyrdag. Sankt Stefanus var den første kristne, der...

1. juledag

by admin
26. oktober 2011
0

Den 25. december, også kaldet 1. juledag, er faktisk den rigtige dag at fejre jul. Det lyder måske mærkeligt i...

Next Post

Juleblog Quiz

Comments 3

  1. Carina says:
    12 år ago

    Intressant att läsa historien om Lucia…har hört en annan version men tar nog till mig denna….

    Svar
  2. isabel christensen says:
    12 år ago

    Var noget skuffende over at se Luciaoptoget iår, troede der vil blive sunget foran scenen, det tror jeg også samtidlig gæsterne troede.

    Svar
  3. Legetøj says:
    12 år ago

    vores datter sang lucia i skolen i år, og det var det bedste, jeg glæder mig allerede til næste år.

    Svar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Recommended

Hjælp til julemad

10. december 2009

Den perfekte julegave til baby

12. november 2010

Popular Story

  • j dag

    J-dag 2023 er årets julebryg

    594 shares
    Share 238 Tweet 149
  • Nominér en person der har været “sød og artig” i 2012 – Vi trækker lod om 3 oplevelses-gavekort

    587 shares
    Share 235 Tweet 147
  • 5 julegaveideer til hele familien

    586 shares
    Share 234 Tweet 147
  • Nominér en person der har været “sød og artig” i 2023

    586 shares
    Share 234 Tweet 147
  • Juletræets historie

    585 shares
    Share 234 Tweet 146
Juleblog

Juleblog.dk er en populær dansk blog, der er dedikeret til alt relateret til julen. Bloggen blev oprettet i 2013 og har siden da været en fast kilde til inspiration, tips og ideer til juledekorering, julemad, julegaver, julemusik og meget mere.

  • Buy JNews
  • Support Forum
  • Pre-sale Question
  • Contact Us

© 2023 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

No Result
View All Result
  • Landing Page
  • Buy JNews
  • Support Forum
  • Pre-sale Question
  • Contact Us

© 2023 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.